„Konkurs Fotograficzny z okazji 90-tej Rocznicy Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych” – propozycja programowa na obozy

W sierpniu 2022 roku przypadać będzie 90 Rocznica Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych, który odbył się w dniach 7-14.08.1932 roku w Garczynie k. Kościerzyny na Kaszubach. W dniu 7-go sierpnia 1932 r. w imieniu Prezydenta RP,  Wojewoda Pomorski uroczyście otworzył Zlot Międzynarodowy. W zlocie oprócz uczestników z Polski, których było prawie tysiąc, uczestniczyło kilkudziesięciu skautów z zagranicy: Anglii, Francji, Łotwy, Czechosłowacji, Rumunii i Węgier. Punktem centralnym obozowiska był maszt, na którym powiewały flagi państw uczestniczących w zlocie, ciekawie prezentował się także „krąg rady” – miejsce ognisk wieczornych. Wśród podobozów – najbardziej wyróżniał się, ten zbudowany przez drużynę Wilków Morskich z Poznania. Na ich palu totemowym, znalazły się podpisy wielu zagranicznych gości zlotowych. Po uroczystości otwarcia zlotu, drużyny odmaszerowały do swych obozów.

Po otwarciu nastąpiły pokazy umiejętności wodniackich: kajakowe ewolucje, pokazy ratownictwa wodnego, popisy pływackie i nurkowe, czy też budowanie kładki z kajaków, po której przeszła drużyna harcerzy z pełnym ekwipunkiem. Pokazy wzbudziły prawdziwy entuzjazm wśród widzów i zagranicznych delegacji skautowych z Dyrektorem Międzynarodowego Biura Skautowego Hubertem Martinem na czele. Z zagranicznych reprezentacji w pokazach wzięli udział  tylko Węgrzy. Jezioro Garczyn, poprzez sieć kanałów i rzeczek łączy się z pobliskimi jeziorkami: Granicznym, Wieprznickim, czy Sudomie, więc było świetnym miejscem na wypady i kajakowe wycieczki. Organizowane także były rajdy i wycieczki, np. do Gdyni, najprężniej rozwijającego się w owym czasie portu na Bałtyku. Najbardziej interesującym momentem Zlotu, były zawody i ćwiczenia, w których trzeba było się wykazać kunsztem żeglarskim: wiosłowanie z przeszkodami, sygnalizacja, pływanie z przeszkodami, budowanie kładki z kajaków, czy ratownictwo. Ostatniego dnia Zlotu, wręczono nagrody i wyróżnienia. Zlot był dużym sukcesem polskich harcerek i harcerzy, na wiele lat dostarczył drużynom wodnym inspiracji do pracy wychowawczej.

Wracając pamięcią do tamtych wydarzeń, chcemy Was zachęcić do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, który ma być pomostem pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Ideą tego konkursu jest odtworzenie przez Was ducha tamtych wydarzeń i spróbowanie odnalezienia się w roli uczestników Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych w 1932 roku. Wiele  zdjęć z tamtego wydarzenia, czy też spływów lub rejsów na miejsce zlotu, jest dostępnych w kronikach drużyn, harcerskich czasopismach, wydanych okolicznościowych książkach lub też na stronach w internecie.

Chcemy byście dotarli do zdjęć z tamtych wydarzeń i na ich podstawie, z zachowaniem podobieństwa: rekwizytów (np. łódź, kajak, tratwa), ubrań, emocji, czy gestów odtworzyli tę historie na Waszych współczesnych zdjęciach. Zdjęcia możecie wykonać w ramach swoich obozów, wycieczek, spływów, rejsów, czy też biwaków. Nie trzeba udawać się do Garczyna, by je tam wykonać, można je wykonać w dowolnym miejscu.

(zdjęcie ze strony: pcmgarczyn.com.pl)

Termin nadsyłania prac: 30.09.2022r.

Konkurs adresowany jest do drużyn i zastępów ze wszystkich organizacji harcerskich w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj:

Zapraszamy do uczestnictwa!

Wydział Wychowania Wodnego ZHR