PŁYWANIE

Sprawności pływackie należą do tych sprawności które stanowią element lub warunek wielu sprawności wodniackich. Harcerze, a tym bardziej wodniacy muszą umieć pływać, pływanie to najpierwsza umiejętność niezbędna podczas wszelkich wodnych zajęć.

W szczególności, że umiejętności określone w wymaganiach na sprawności pływackie mogą okazać się niezbędne dla poradzenia sobie w nieprzewidzianych okolicznościach podczas zajęć nad wodą.

W pracy zastępu warto wykorzystać fakt, iż nabywanie umiejętności niezbędnych do zdobycia sprawności pływackich, może mieć miejsce przez okrągły rok. Nawet w zimie można zrobić zbiórkę na basenie pływackim.

Kijanka*
Potrafi przepłynąć bez przerwy dystans 100 m w wodzie stojącej lub dystans 200 m z nurtem.Umie stabilnie utrzymywać się na powierzchni wody.
Potrafi skoczyć do wody z wysokości 0,5 m.
Umie wstrzymać oddech pod wodą przez 10 s.
Pływak**
Potrafi przepłynąć dystans 200 m w wodzie stojącej, w tym przynajmniej 50 m stylem grzbietowym, lub dystans 400 m z nurtem, w tym przynajmniej 100 m stylem grzbietowym.
Umie przepłynąć pod wodą dystans 5 m w wodzie stojącej lub 15 m z nurtem.
Potrafi bezpiecznie wskoczyć do wody z wysokości 0,7 m.Umie przepłynąć 20 m w ubraniu.
Potrafi wyłowić z głębokości 2 m przedmiot wielkości menażki.Umie wyjść z wody na łódkę lub ponton.
Pływak Doskonały***
Potrafi przepłynąć w wodzie dystans 1000 m co najmniej dwoma stylami.
Umie przepłynąć 15 m pod wodą, a także zdjąć w wodzie ubranie: koszulę, spodnie i buty.Potrafi wyznaczyć i przygotować bezpieczne kąpielisko (np. wyznaczyć granice, oczyścić dno) dla osób w różnym wieku.
Umie pływać z płetwami oraz maską i rurką oraz wyłowić z głębokości 3 m przedmiot wielkości menażki.Potrafi posługiwać się kołem ratunkowym, rzutką, linką ratowniczą.
Umie udzielić pierwszej pomocy osobie podtopionej, posiada sprawność **Sanitariusza ze ścieżki „Samarytanka”.

……………….
Delfin***
Potrafi przepłynąć 50 m w czasie nie dłuższym niż 45 s.
Umie poprawnie pływać co najmniej czterema stylami w tym stylem motylkowym (tzw. delfinem).
Potrafi przepłynąć w wodzie stojącej dystans 1500 m, płynąc co najmniej dwoma stylami, z czego przynajmniej 200 m stylem grzbietowym.
Umie wykonać bezpieczny skok do wody z wysokości 1 m. Potrafi zanurkować na głębokość 3 m i przepłynąć 20 m pod wodą.  

Możliwość komentowania została wyłączona.